środa, 9 października 2024

Zakupy dla Seniorów

Tylko w kilku stellach nie robiłem zakupów, podczas opieki w przeważającej większości Rodziną liczy na to że opiekun będzie wiedział co jest dla Seniora zdrowe.

W rzeczywistości Aterima prowadziła kilka webinarow o żywieniu Seniorów, jednocześnie zawsze mieliśmy do dyspozycji menu, poprzednich opiekunow.


W kilku przypadkach okazało się że Opiekunowie gotowali osobno dla Seniora i dla siebie. Ja również tak robiłem w miejscach gdzie Rodziną stawiała na danie mięsne, że względu na zdrowie unikam mięsa i jem w ich miejsce ryby.


1. NABIAŁ:przed wykonaniem zakupów należy upewnić się czy osoba, dla której robicie Państwo zakupy toleruje produkty mleczne i laktozę (w przypadku nietolerancji laktozy należy wybierać produkty bezlaktozowe; zdarza się, że osoby te często tolerują produkty fermentowane – kefiry i maślanki, jednak warto o to dopytać),prosimy wybierać nabiał o zawartości tłuszczu do 2% w celu ograniczenia w diecie nasyconych kwasów tłuszczowych,prosimy wybierać przetwory mleczne naturalne (np. mleko UHT, jogurt naturalny, kefir naturalny, maślanka naturalna), najlepiej bez dodatku cukru i mleka w proszku,mleko UHT będzie lepszym wyborem, niż mleko świeże, ponieważ przed otwarciem nie musi być przechowywane w lodówce i jest znacznie dłużej przydatne do spożycia, !!! Jeżeli jednak zakupy będą robione regularnie, korzystniejsze odżywczo będzie mleko pasteryzowane.dodatkowo dobrym wyborem może być zakupienie twarogu półtłustego,w przypadku nietolerancji nabiału zakupić można napoje lub jogurty roślinne (np. sojowe, migdałowe, ryżowe, kokosowe lub owsiane).


2. JAJA:należy zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia oraz na to czy żadne z jaj nie jest pęknięte.

3. MIĘSO, PRZETWORY MIĘSNE I RYBY:do zakupu bardziej polecane będzie mięso drobiowe (np. kurczak, indyk),spożywanie mięsa czerwonego (wieprzowego i wołowego) powinno być ograniczone do maksymalnie 1-2 porcji w ciągu tygodnia – należy kupować je rzadziej; dodatkowo należy również ograniczyć zakup przetworów mięsnych (pasztetów, parówek) do minimum,można wybierać dobre jakościowo szynki drobiowe, rzadziej wieprzowe czy wołowe,zaleca się spożywanie 1-2 porcji ryb w ciągu tygodnia; można kupować ryby świeże(do spożycia w ciągu kilku kolejnych dni lub zamrożenia), mrożone oraz puszkowane (najlepiej w sosie własnym). W przypadku zakupu świeżego mięsa można je podzielić na porcję i zamrozić. 

4. PRODUKTY ZBOŻOWE:spośród produktów zbożowych najlepiej wybierać opcje łatwostrawne: chleb lub bułki graham, naturalne płatki zbożowe (np. owsiane, orkiszowe, jęczmienne czy jaglane), makarony pszenne, ryż biały (paraboiled lub basmati) oraz kasze (jęczmienna, jaglana, gryczana biała, orkiszowa)produkty zbożowe takie jak makaron, ryż i kasza można stosować zamiennie, zachowując taką samą wielkość porcji.Aby przedłużyć trwałość chleba także można go zamrozić w postaci kromek i wyjmować odpowiednio wcześniej do posiłku, aby się rozmroził. 

5. NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH:do zakupu szczególnie polecana będzie soczewica, która jest łatwostrawna,opcjonalnie kupić można kilka puszek/słoików innych nasion strączkowych (np. ciecierzycy, fasoli),dla osób starszych bardziej polecane będą nasiona roślin strączkowych w puszkach lub słoikach, ponieważ nie wymagają obróbki termicznej.

6. TŁUSZCZE:do stosowania na zimno (do sałatek) można zakupić: olej rzepakowy tłoczony na zimno, oliwę z oliwek extra virgin, olej lniany, a do stosowania na gorąco (do pieczenia) można zakupić: olej rzepakowy rafinowany, oliwę z oliwek rafinowaną,oleje można stosować ze sobą zamiennie,oleje do stosowania na zimno należy kupować w butelkach z ciemnego szkła,jako dodatek do potraw można stosować dowolne, ulubione orzechy oraz nasiona i pestki – najlepiej kierować się zasadą różnorodności, ponieważ każdy rodzaj orzechów, nasion i pestek zawiera inne, cenne kwasy tłuszczowe w różnych proporcjach. 

7. OWOCE I WARZYWA:jeśli chodzi o świeże owoce i warzywa to najlepiej wybierać te twarde i mniej dojrzałe (np. twarde jabłka i gruszki, mniej dojrzałe banany, twarde cukinie i papryki),można korzystać ze wszelkich warzyw i owoców mrożonych oraz puszkowanych (np. mieszanki warzywne i owocowe, fasolka szparagowa, marchew, groszek, szpinak, kalafior, brokuł, ananas, truskawki, maliny, wiśnie).zaleca się ograniczenie dosalania potraw; w zamian można zakupić przyprawy takie jak: zioła prowansalskie, oregano, bazylię, kolendrę, słodką paprykę, kurkumę, cynamon.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zakupy dla Seniorów

Tylko w kilku stellach nie robiłem zakupów, podczas opieki w przeważającej większości Rodziną liczy na to że opiekun będzie wiedział co jest...