środa, 28 września 2022

Niemcy i Betrojerinki

Nawet jeśli udałoby się założyć komisję międzyzakładową, co samo w sobie mogłoby być problematyczne, opiekunki, działając w ramach związku zawodowego i pracując na podstawie umów zlecenia, właściwie nic nie mogłyby zmienić. Brak norm czasu pracy wynika z tego, że Kodeks pracy chroni jedynie pracowników, czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czyli właściwie nic nie da się zrobić, choć w Niemczech coś się jednak zorganizować udało. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że rozwiązywaniem problemów opiekunek zatrudnianych przez polskie agencje pośrednictwa pracy zainteresowane są jedynie niemieckie związki zawodowe. Jeden z nich, Der Deutsche Gewerkschaftsbund, od 2011 roku prowadzi projekt „Faire Mobilität”, co przetłumaczyć można jako „uczciwą mobilność”. W ramach tej inicjatywy działa sześć placówek doradczych (w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Kilonii, Stuttgarcie, Dortmundzie oraz w Monachium). Pracownicy i pracownice z Europy Środkowo-Wschodniej zatrudnieni w różnych branżach mogą porozmawiać tam w języku ojczystym o problemach związanych z przestrzeganiem prawa pracy niezależnie od przynależności związkowej bądź jej braku. Za doradztwo w branży opiekuńczej odpowiedzialna jest Sylwia Timm, z którą można porozmawiać po polsku i niemiecku od wtorku do czwartku przy Keithstrasse 1–3 w Berlinie. Z jakimi problemami zgłaszają się do niej opiekunki z Polski? – Przede wszystkimi chodzi o problemy z otrzymywaniem wynagrodzenia – mówi. – Jeśli panie są wykończone pracą, pytają, czy to jest w ogóle zgodne z prawem, że są z podopiecznym w domu dwadzieścia cztery godziny na dobę i nie mogą nigdzie wychodzić. Nie orientują się, kto jest ich pracodawcą – podopieczny czy agencja pośrednictwa pracy. Nie rozumieją konstrukcji prawnej umowy zlecenia i nie wiedzą, jak zerwać taką umowę. Anna Wiatr - Betrojerinki.

Jednym z najwiekszych problemów opiekunów w Niemczech jest brak wsparcia , zarówno niemieckich Rodzin jak i konsultantów firmy która ich zatrudniła. Niemieckie Rodziny otrz ymują ogromne pieniądze na pomoc, o której Polacy mogą tylko pomarzyć. Ta państwowa pomoc jest uzależniona od stopnia sprawności i wynosi :

  • 316 Euro für Pflegebedürftige des Pflegegrades 2,
  • 545 Euro für Pflegebedürftige des Pflegegrades 3,
  • 728 Euro für Pflegebedürftige des Pflegegrades 4,
  • 901 Euro für Pflegebedürftige des Pflegegrades 5
  • Mówienie o jakiś przerwach jest zwykłą demagogią, tak naprawdę przerwę masz po całej nieprzespanej nocce, dostarczaniu napojów , poprawianiu pościeli i toalecie ale również takim czynnościom które Senior mógłby wykonać sam jak wyłączenie pilotem telewizora który leży obok, lub otwieraniu lub przymykaniu drzwi. Jeśli dodasz do tego że pomoc konsultanta jest fikcją, a najczęściej Niemcy odcinają internet by ograniczyć koszty a karty nie aktywujesz nawet na Deutsche Post ponieważ musisz posiadać do aktywacji, rejestracje wjazdu na terenie Niemiec.  Mógłbyś ją zarejestrować za pomoca internetu, ale internetu nie masz. To przytłaczające że jesteś zupełnie oderwany od świata. Wielu seniorom najbardziej pomaga forum, gdzie mogą mieć wsparcie kolegów po fachu, warto też z rozmysłem wybierać oferty , brać tylko te oferty od Niemców którzy rozumieją że Opiekun też tylko jest człowiekiem potrzebuje choćby dwie godziny relaksu, 7 godzinnego snu i nie jest Herkulesem który sam będzie transportował 130 kg Kobietę z łóżka choćby na stuhltoalette.


Rady dla opiekuna: • Przyjmij każdą pomoc, którą ktoś ci oferuje. • Staraj się sprawiać sobie przyjemności, które będą dodawać Ci energii. • Nie spodziewaj się, że będziesz w stanie ciągle wykonywać wszystko, co wcześniej Ci się udawało; nie stresuj się – tak po prostu musi być. • Zapewnij sobie odpoczynek – skorzystaj ze wsparcia rodziny i przyjaciół. • Utrzymuj kontakty towarzyskie i rozwijaj swoje zainteresowania. • Pamiętaj, że masz prawo do przyjemności – zadowolony lepiej wypełnisz swoje obowiązki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co zawdzieczam Niemieckim Seniorom

 Wracaliśmy z Niemiec busem GTV i jedna Młoda Opiekunka (30 lat ) powiedziała: Ja to nie wiem czym Oni ich karmią,  ale moja Babcia nie ma ...